Nottingham High Infant & Junior School Achievement Assemblies

Infant School Achievement Assembly   

Friday, February 3rd 2017

 

Star Certificates:

RB: Taha H – for working really hard on his reading and tricky words. 
RF: Rosie H – for being motivated and ambitious in all that she does.
1A: Isabella D’A – for sharing her wonderful ideas in our Science lesson 
1R: Alice D for getting stuck in with putting papier mache on her rocket.
2B: Aaron S for his new and improve amazing handwriting! 
2W: Tarun B for excellent handwriting and maths work

 

School Squirrel:

RB: Gurshaan B – for always being kind and thoughtful to others. 
RF: Charlotte C – always being a good friend
1A: Sam P – for setting a good example to everyone in Class 1A with his excellent behaviour and his hard work. 
1R: Oliver G for trying hard with a positive attitude in all his lessons. 
2B: Christopher E his improved concentration in school and having a fantastic music lesson with Mrs Kawalec!
2W: Jaikar L for being a kind friend to everyone in his class 

 

Junior School Achievement Assembly   

Friday, February 3rd 2017

 

Honour Points
Bronze Award for 5 points – Leon E, Arnav S, Matthew B, Rohan B, Saahat S, Ben H, Kapil K, Muhammad M, Saketh C, Marley P, Michael S-G, Oscar G, Nathan C, Finlay C D, Isak I, Harrison S, Noah B, Taylor B, Sarah L, Jai S, Henry S, Sam G, Mandip L, Nico B, Farris H, Zayan B, Tom C, Otto G, Jack D, Jake G, Jack S, Matthew G, Joshua L, Azaan M, Alfie A, Matthew M, Samuel G, Isaac P, Georgia A, Oscar A, Maxwell C, James G, Jacob C, Louis J, William W, Lohit D, Callum D, Toyan G, Mohintan A, Aman C, Vuyo M, Ujesh S, Shlok S B, Isaac W, Yusuf B, Ben F, Adit G, Ethan C, Ayush K, Rafe R, Lucas B, Jacob T

 

Silver Award for 10 points – Dean S, Rohan B, Sarah W, Fraser D, Ishan F,  Millen R, Nathan S, Sasmeet S, Ruben E, Krrish M, Robert G, Namit B, Harry E, Sarah L, Hukam S, Thomas B, Azaan M, William H, Aditya P, Samuel G, Isa S-K, George T, Oliver D, Jacob C, Ashley H

 

 

 

 

 

Gold Award for 15 points – Fraser D, Orlando B, James B, Millen R, Taran S, William H, Samuel G

 

 

 

Football:

Our Year 5 and 6 pupils have played a number of competitive fixtures this week.  They all contributed very well and played with good spirit. The results as follows

Year 6 A team v Roundhill  – Won 6 – 2

Year 5 A team v Roundhill – Won 1 – 0

Year 5 B team v Ockbrooke A – Lost 10 – 1

Rugby
Sarah W who was awarded “Man” of the Match by her club, Paviers, for scoring 2 tries and her outstanding effort plus great tackling.

 

Swimming 
Matthew M who won the Arnold Swimming Club Boys U8 Freestyle race during their Championship Gala

 

 Students of the Week

Samuel G – Outstanding ICT work

Anna R for being a diligent, consistent superstar!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *